03.29.
Húsvéti sonka, húsvéti nyuszi, locsolkodás és színesre festett tojások – ennél azért sokkal többről van szó. A húsvét kereszténység egyik legfontosabb ünnepe, vasárnapján véget ér a 40 napos nagyböjt, azaz a hústól való tartózkodás, innen ered magyar elnevezése. A húsvét egyben a tavasz eljövetelének ünnepe is.
Manapság ugyan eltűnőben van a locsolkodás hagyománya: a lányok, asszonyok nagy része, szívesen lemond(ana) róla, nem akarnak se vizesek lenni, se nem akarják száz parfüm mixét viselni magukon. Nem sokan tartják a böjtöt és bizony nem minden háztartásban találni már színes tojást sem. De hogy volt ez korábban? Mit jelképez a barka, mi az a villőzés, hogy jön ide a nyúl vagy a piros tojás? Külföldön milyen hagyományok uralkodnak?
A hagyományos, húsvéti magyar népszokások nagyon sokoldalúak
- Tudtad, hogy népi hiedelmek szerint a szentelt barka, véd a rontás ellen, de a mennydörgés és villámlás elhárítására, sőt gyógyításra is alkalmas?
- A villőzés kifejezés ismerős? Húsvétkor a lányok villőt, azaz szalagokkal, kifújt tojásokkal díszített faágakkal járták a házakat, így hozták meg a tavaszt jelképesen.
- Annak idején, nagyszombaton szokás volt a ház körülseprése, hogy ily módon elűzzék a boszorkányokat, kígyókat, békákat.
- Húsvétvasárnaphoz kötődik az ételszentelés hagyománya, miszerint misére letakart kosárral érkeztek, benne sonka, kalács, tojás, bárányhús, bor volt.
- A főtt tojás fogyasztása a családdal az összetartozást jelzi: ha egyszer eltévednek, jusson eszükbe, kivel fogyasztották el a húsvéti finomságot, így mindig haza fognak találni.
- Húsvéthétfőn a locsolkodásé és a hímes tojásé a főszerep. A szokás alapja a víz megújító erejébe vetett hit. A tojás az élet újjászületésének, a termékenységnek a jelképe.
- Annak idején, ha a lány piros tojást adott a fiúnak locsolásért cserébe, azt jelentette, hogy fogadja az udvarlását, a zöld tojás az elutasítással volt egyenlő.
Ahány ország, annyi húsvéti szokás
- Belgiumban húsvét szombatján óriási tojásvásárt tartanak, és „Tojásherceget” választanak. Másnap választják meg a párját, azaz a „Tojáshercegnőt”. Húsvéthétfő is az ünneplésé és ekkor tojásfogó versenyt is rendeznek.
- Franciaország egyik városában húsvét hétfőn főtéren egy hatalmas omlettet készítenek, ami körülbelül 4500 tojásból készül és mintegy 1000 ember lakik jól vele.
- Hollandiában húsvét vasárnap bárányt, főtt, buggyantott vagy tükörtojást, füstölt halat és édességeket esznek a hagyománykövetők.
- Lengyelországban a népszokások nagyon hasonlítanak a magyar hagyományokhoz: a fiúk itt is locsolni járnak.
- Norvégiában érdekes, hogy a krimi- és detektívregények olvasása kedvelt húsvéti időtöltés, ilyenkor jelennek meg a legújabb könyvek is.
- Németországban nagypénteken letakarják a kereszteket. A böjt lejártával a vasárnapi ebédnél előkerülnek a piros tojások és a bárány alakú torta.
- Svédországban jellegzetes jelkép az élénk színű húsvéti virgács, amit nyírfagallyakkal és tollakkal díszítenek. A gyerekek itt papírból készült, cukorkával megrakott papírtojásokat kapnak.
- Érdekes, hogy Mexikóban több, mint két hétig ünneplik a húsvétot.